Úplňky v roce 2022

 

Kalendář úplňků pro rok 2022

Čas úplňků je pro středoevropské pásmo.

 

úplněk leden 2023        sobota     7. ledna           00:09         v Raku

 

úplněk únor  2023         neděle     5. února          19:30         ve Lvu

 

úplněk březen 2023       úterý       7.března         13:42         ve Panně

 

úplněk duben 2023        čtvrtek     6.dubna          06:37          ve Vahách

 

úplněk květen 2022        pondělí   16. května       06:13          ve Štíru   zatmění

 

úplněk červen 2022        úterý      14. června        13:51         ve Setřelci

 

úplněk červenec 2022    středa    13. července     20:37         v Kozorohu

 

úplněk srpen 2022          pátek     12. srpna           03:36         ve Vodnáři

 

úplněk září 2022             sobota   10. září              11:58         v Rybách

 

úplněk říjen 2022            neděle     9. října             22:54         v Beranu

 

úplněk listopad 2022       úterý       8. listopadu      12:02         v Býku      zatmění   

 

úplněk prosinec 2022      čtvrtek    8. prosince       05:07         v Blížencích

 

 

 

 

 Dnešní fáze Měsíce

 

 

 

Velikonoční pondělí připadá pro rok 2023 na 10. 4. 2023.
Odpověď na otázku jak jsme na to přišli není vůbec snadná, lidsky řečeno, je klíčovým bodem velikonoční neděle, což je první neděle po prvním jarním úplňku. Což znamená že je to skoro každý rok jinak :-)

 

Zimní slunovrat

…v předkřesťanských dobách se koncem prosince slavily svátky Zimního slunovratu. Jedná se o nejkratší den a nejdelší noc v roce, od tohoto okamžiku Slunce začne postupně nabírat na síle. Dny se budou prodlužovat a současně začne přibývat světla. Zimní slunovrat obvykle připadá na 21. prosince.
 
…oslavy zimního slunovratu u Keltů a Slovanů daly základy dnešní podobě vánoc. Keltové, kteří žili na našem území, slavili vítězství boha Slunce nad temnotou a zapalovali ve svých obydlích posvátný oheň. Z jejich dob se dodnes dochovala řada vánočních zvyků jako je například zavěšování jmelí, pálení purpury na kamnech, víra ve zlaté prasátko, tradice stromků. Stromy a stromky byly uctívány z hlediska budoucí úrody a právě k nim kladli Keltové dary a dělali u nich oslavy. Ozdobenými stromky či větvemi také uctívali boha Slunce a jeho věčný život.
 
…Slované nám zanechali tradici koledování. Mladí muži si oblékali děsivé masky nebo se přestrojovali za zvířata, aby zahnali běsy a démony, a ochránili tak své blízké. Jeden z koledníků nesl na tyči šesti nebo osmicípou hvězdu, která byla později vysvětlována jako betlémská, původně šlo ale o symbol nového Slunce. Koledníci museli několik dní před koledou dodržovat sexuální půst. Pak ve skupinách obcházeli domy, zpívali koledy, hráli scénky a přáli všem úrodu a štěstí. Dostávali za to dary, a to nejčastěji jídlo a pití.
 
Také dodnes napodobujeme jejich tradice věštění, neboť nejdelší noc v roce byla magická. Otevírala se země, vydávala své poklady, probouzely se stromy a nabízely své plody, domácí zvířata mluvila lidskou řečí. V takový čas mohl člověk vidět do budoucnosti, a tak se louskaly ořechy, krájela se jablka, nahlíželo se do studní.
 
…ve starověkém Římě se slavily od 17. prosince Saturnálie. Trvaly týden až 14 dní a byly vyhlašovány císařem. Byly to veselé oslavy Slunovratu, které byly spojené s hlučnou zábavou, hudbou v ulicích, žertíky, dobrým jídlem a pitím. Dávaly se dárky přátelům a známým, nejčastěji voskové svíčky a medové koláčky. Radovali se všichni, i otroci měli v tyto dny stejná práva jako svobodní, a vzpomínalo se na blažené doby, kdy vládl Saturnus. Ten byl v římském náboženství bohem úrody a zemědělství a svátky se konaly na jeho počest.
 
… ve 2. polovině 3. století n. l. se v Římě stal Sluneční Bůh (Sol Invictus) oficiálním kultem. Římané oslavovali 25. prosince Natalis Invicti – Narození Nepřemožitelného, tj.Slunce). S rozvojem a rozšiřováním nového náboženství – křesťanství - se na území Římské říše začíná později 25. prosinec slavit jako den narození Ježíše Krista. Církevní zvyky měly překrýt ty starší, "pohanské". 
 
… Židé slaví v období Zimního slunovratu Chanuku (slavnost světel). Tento svátek začíná 25. prosince a trvá 8 dní. Postupně se zapaluje svícen s devíti rameny, z nichž jedno je umístěno stranou ostatních. Svátek světel symbolizuje oslavu vítězství nad pronásledováním, nese v sobě mnoho významů a tajemství.
 
 
 

 

     ÚPLNĚK LUZERN,ŠVÝCARSKO

 

Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze, takže se k ní pravidelně přibližuje a zase vzdaluje. Rozdíl ve vzdálenosti v přízemí a odzemí činí kolem 50 000 kilometrů. 
 
 
 

 

Pro milovníky Měsíce…

 

I já miluji Měsíc a od dětství jej ráda pozoruji…takže mi nemohly ujít změny,

které se s „mým nádherným přítelem“(viz moje povídky: miluji úplněk)dějí. A protože mě jeho měnící se úsměv zajímá, zkusila jsem se poohlédnout a dopídit se..

Měsíc je jediný přirozený satelit Země. V každé mytologii měl Měsíc svoje jméno  Řekové jej nazývali Selene nebo Artemis, Římané Luna. Ve staré češtině můžeme slyšet jméno Luna také, básníci je používají dosud. Měsíc byl pochopitelně znám už od prehistorických dob, je to - po Slunci - druhý nejjasnější objekt na obloze. Jak Měsíc obíhá jednou za měsíc kolem Země, úhel mezi Zemí, Měsícem a Sluncem se mění a my vidíme tyto cykly jako fáze Měsíce. Čas mezi následnými novy je 29,5 dne (709 hodin).

Velmi jednoduše a spíše mnemotechnickou pomůckou vám laicky odhalím činnost Měsíce.
Cyklus měsíčních proměn začíná novem nebo také novoluním v tomto období jej nevidíme.Pak začne dorůstat, poznáme to podle písmena D, které roste až k úplňku. Po úplňku písmeno D nahradí písmeno C a Měsíc couvá zpět k novu. Změny fází doprovází kolébání, té se říká librace.

 

Pěkně popsané fáze, včetně ukázky librace najdete na:

 https://mesic.astronomie.cz/faze-mesice.htm

 

Další velmi výstižný odkaz na studie Měsíce: Virtual Moon Atlas

https://ap-i.net/avl/en/screenshot/start

 

A jak je to s D nebo C, které se mění spíše v písmeno U? Co tuto výchylku způsobuje? Je samozřejmostí, že pokud se něco děje se Zemí, promítne se tato změna i na Měsíci...

Další zajímavý odkaz:

https://www.jinestranky.cz/clanky/ufo-a-mimozemske-civilizace/mesic-a-zmeny-na-nem---anomalie-potvrzeny.html

(vloženo9.2.2012)

 

Pověry, povídky a zprávy o Měsíci.

 

Jedna z dalších zajímavých zpráv:
Alex Collier, vytvořil pro čínskou reprezentaci zprávu o vojenských základnách na Měsíci. Tvrdí, že byl před 11.000 lety přinesen k Zemi manipulativními mimozemšťany, kteří se skrývají v podzemí. Na tuto myšlenku přišel právě díky umělé kruhové dráze Měsíce.(Měsíc se neotáčí kolem své osy, jako většina planet, vidíme jen jednu stranu.. Měsíc se jak jsem již psala kolíbá..libruje, možná, že právě tato anomálie jej přivedla na tuto myšlenku) Tvrdí, že při zkoumání pořízených snímků Chang'e-2 měsíce Orbiter, jsou jasně vidět budovy a stavby na povrchu Měsíce. Prohlašuje, že NASA záměrně bombardovalo důležité oblasti Měsíce ve snaze zničit starověké artefakty a zařízení hřiště. Na obrázcích je jasně vidět jaderné krátery a stavební suť , to vše způsobené výbuchy  NASA ve snaze zničit pravdu.
 
 

Informátor Ken Johnston tvrdí: NASA ví... astronauti objevili starověké cizí města a zbytky úžasně moderní stroje na Měsíci. Některé technologie, říká, mohou manipulovat s gravitaci.( Odtud projekt HAARP?) [Viz: NASA informátor: Alien Exist Měsíc Města)

Apollo 12 zvláštnost v přilbě odrazu (viz další obrázek)
(vloženo 24.4.2012)
 

Přidala jsem na toto téma video, které najdete v kolonce videa k zamyšlení...

Přidávám také další odkaz, tentokrát na knihu, ve které se naopak popisují ...například ropné vrty. Takže další spekulaci, kterou jsem vyčetla je, že na Měsíci se už vesele těží...

Autor George Leonard napsal pozoruhodnou knihu už v roce 1977. Kniha s názvem: "Někdo jiný na Měsíci", se stala okamžitou klasikou ufologie. Oficiální fotografie NASA, které předkládají jasný vizuální důkaz, že podivné stroje Leonard dabing X-drones se potulují po měsíčním povrchu, kde "čistí krátery, kopou a těží z Měsíce crust vzácné prvky."                       

.

 

 

Couvající Měsíc - je to špatné znamení?
Této fáze se kdysi lidé obávali a byla považována za zlověstnou, dnes však už víme, že tomu tak není a že pro mnoho věcí v životě může být naopak velmi užitečnou. Jak to s couvající Lunou doopravdy je, to vám prozradíme v našem dnešním článku, a ukážeme vám, že důvody k pesimismu zde skutečně nejsou, protože tato fáze může být i užitečná.
Tak jako je období dorůstajícího Měsíce dobou růstu a rozvoje, je couvající Luna, která má na obloze tvar velkého „C“, považována za její protějšek v negativní podobě. V dřívějších dobách byla proto brána jako doba, která přináší ztráty, ukončování, úbytek a stagnaci. Jak se však vypořádat s takto pesimistickým obdobím? Je skutečnost opravdu tak černá? Samozřejmě, že není! 
Je pravda, že v době ubývající Luny se můžeme setkat s většími nesnázemi při začínání a rozvíjení nových plánů a projektů a zřejmě ani vaší pozornosti neunikne, že v této době věci postupují kupředu o poznání pomaleji. Je to však všechno jen o tom, abyste si pro dobu couvajícího Měsíce vybrali právě ty činnosti, ve kterých nám tato fáze může být naopak velmi nápomocná. 
Ubývající Luna se výborně hodí například pro úklid a třídění či vyhazování nepotřebných věcí. Právě nyní je na to ideální doba - pustili jste se už do jarního úklidu? V životě nám fáze ubývání pomáhá při dokončování starých restů, odcházení v situacích, kdy je nutné se rozloučit, nebo při vypořádávání se se starými problémy a traumaty. 
Po zdravotní stránce je ubývající Luna přímo ideální pro detoxikaci těla, pro jakýkoliv druh diety a zvláště pak pro hubnutí. A právě to jsou předsevzetí, která jsou pro mnoho z nás teď na prahu jara výsostně aktuální. Kromě toho je na fázi couvání vhodné plánovat operace - krvácení není tak silné. Naproti tomu nevhodný pro operace je úplněk a dorůstající Měsíc blížící se k úplňku. 
Doufáme, že se vám tyto informace budou hodit a že si velké „céčko“ na obloze patřičně užijete!
(članek astroložky Chantal)
 
value="https://www.youtube.com/v/KnTattI92KA&feature=youtube_gdata_player">
Hudba na profil zdarma-Příslušenství pro mobilní telefony